Najważniejsze tradycje i zwyczaje, jakie są praktykowane w czasie święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to czas radości i świętowania w gronie rodziny. Przeważnie się je spędza z najbliższymi, i jest to chyba najbardziej uroczyście obchodzone święto. Boże Narodzenie to również bogata tradycja i praktykowane od lat obrzędy i zwyczaje, bez jakich ciężko sobie ten okres wyobrazić.

Na pewno do takich należy choinka – nie ma chyba domu, w jakim w tym okresie nie świeciłyby kolorowe lampki na naturalnym albo sztucznym drzewku. Z choinką jeszcze wiąże się jedna tradycja, z której najbardziej zadowolone są wszystkie dzieci, pod nią właśnie

zobacz to

Autor: jacinta lluch valero
Źródło: http://www.flickr.com

leżą prezenty bożonarodzeniowe. Ale tak naprawdę zaczyna się wszystko znacznie wcześniej, bo niekiedy nawet kilka tygodni przed końcówką grudnia. Bo wtedy już można zagnieść ciasto na pierniczki bożonarodzeniowe, które będzie dojrzewać aż do upieczenia. Wiele osób na początku grudnia zabiera się także za kartki na boże narodzenie ręcznie robione, tak żeby zdążyć je wysłać do rodziny i przyjaciół. Na pewno każdy ucieszy się z takiej kartki znacznie bardziej, niż z przyniesionej z jakiegoś marketu.

Jedną z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji jest wieczerza wigilijna. Siada się do niej w dzień wigilii, gdy na horyzoncie zaczną świecić gwiazdy. Należy wtedy nakryć odświętnie ubrany stół na boże narodzenie, przy nim właśnie sadza się wszystkich gości. Stara tradycja mówi, żeby jedno miejsce zostawić puste, dla wędrowca, który może się pojawić, w wielu domach nadal ten zwyczaj jest praktykowany.

Wigilia najczęściej jest złożona z dwunastu potraw, pośród jakich nie powinno zabraknąć ryby pod różną postacią, pierogów z kapustą czy też kompotu z suszu. W czasie wieczerzy wigilijnej domownicy łamią się opłatkiem i składają życzenia najbliższym – to także jest jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. W wielu domach śpiewane są także kolędy, a o północy sporo osób odwiedza kościół na corocznej pasterce. Warto pielęgnować te wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe, bo dzięki nim właśnie ten świąteczny okres jest tak wyjątkowy i niezwykły.